ZTE nubia Neo 5 Max
ZTE nubia Neo 5 Max – tekniset tiedot
Yleistä
| Valmistaja | ZTE |
| Malli | nubia Neo 5 Max |
| Esittelypäivä | Perjantaina 07. elokuuta 2026 |
| Myyntiintulopäivä | Perjantaina 07. elokuuta 2026 |
| Tila | Saatavilla |
| Hinnat | €320 |
Muotoilu
| Korkeus | 180.9 mm (7.12 tuumaa) |
| Leveys | 88.4 mm (3.48 tuumaa) |
| Paksuus | 8 mm (0.31 tuumaa) |
| Paino | 245 g (8.64 oz) |
| Värit | Musta, Kulta, Hopea |
| Kestävyys | Pölytiivis ja vettä hylkivä (roiskeita vastaan) |
| Suojausluokitus | IP64 |
Näyttö
| Paneelityyppi | IPS LCD |
| Näytön koko | 7.5 tuumaa |
| Tarkkuus | 1280 × 2772 pikseliä |
| Virkistystaajuus | 120 Hz |
| Kuvasuhde | 19.5:9 |
| Pikselitiheys | 407 ppi |
| Näyttö-runko-suhde | ≈ 86.4% |
| Huippukirkkaus | 1000 cd/m² |
| Kosketusnäyttö | Kyllä |
| Näytön lisäominaisuudet | Kapasitiivinen kosketusnäyttö Monikosketusnäyttö |
Laitteisto
| Järjestelmäpiiri | MediaTek Dimensity 7100 |
| CPU-ytimet | 8 |
| Valmistusprosessi | 6 nm |
| CPU:n enimmäiskellotaajuus | 2400 MHz |
| CPU-arkkitehtuuri | 64-bit |
| Mikroarkkitehtuuri | 4x 2.4 GHz – Cortex-A78 4x 2.0 GHz – Cortex-A55 |
| Muistityyppi | LPDDR5 |
| Grafiikkasuoritin | ARM Mali-G610 MC2 |
| RAM-muisti | 8GB |
| Tallennustila | 256GB, 512GB |
| Tallennustyyppi | UFS 2.2 |
| Versiot | 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| Muistikorttituki | Ei |
Ohjelmisto
| Käyttöjärjestelmä | Android 16 (Baklava) |
Pääkamera
| Kamerajärjestelmä | Kyllä |
| Kaksoiskamera | 50 MP, ƒ/1.8 ( Laajakulma ) PDAF 2 MP ( Apuobjektiivi ) |
| Salaman tuki | Kyllä |
| Salamatyyppi | LED-salama |
| Ominaisuudet | Laaja dynaaminen alue (HDR) Panoraama |
| Videotuki | Kyllä |
| Videon maksimiresoluutio | 1080p @ 30 fps |
Etukamera
| Kamerajärjestelmä | Kyllä |
| Yksi kamera | 16 MP |
| Videotuki | Kyllä |
| Videon maksimiresoluutio | 1080p @ 30 fps |
Akku
| Kapasiteetti | 7100 mAh |
| Langallisen latauksen teho | 45 W |
| Ominaisuudet | Ohituskäyttöinen lataus Langallinen lataus 0–100 % 70 minuutissa (ilmoitetun mukaan) |
Verkot
| SIM-kortit | Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| VoLTE-tuki | Kyllä |
| Datanopeudet | 5G, LTE, HSPA |
| 2G-taajuudet | GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G-taajuudet | HSPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G-taajuudet | LTE: b3 (1800), b41 (2500 MHz) |
| 5G-taajuudet | 5G: n1 (2100), n2 (1900 MHz) |
Yhteydet
| Wi-Fi-tuki | Kyllä ( Wi-Fi 5 ) |
| Wi-Fi-standardit | 802.11/a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi-ominaisuudet | Dual-band |
| Bluetooth-versio | Kyllä, v5.2 |
| USB-portit | USB Type-C |
| USB-liitäntä | USB-lataus, USB-massamuistilaite (UMS) |
| GPS-tuki | Kyllä |
| GPS-ominaisuudet | BDS, GALILEO, GLONASS, GPS |
| NFC-tuki | Kyllä |
Multimedia
| Kaiutin | Kyllä |
| Kuulokeliitäntä | Ei |
| Äänimuodot | Dolby Atmos, Stereokaiuttimet |
| FM-radio | Ei |
Ominaisuudet
| Sensorit | Kiihtyvyysanturi Kompassi Gyroskooppi Lähestymisanturi Sivulle sijoitettu sormenjälkitunnistin |
| Lisäominaisuudet | Paineherkät alueet (kosketustunnistus 990 Hz:n taajuudella) RGB LED -valo takana USB Power Delivery |
Huom. Emme voi taata, että tällä sivulla oleva tieto on sataprosenttisen tarkkaa.
ZTE nubia Neo 5 Max – kuvat
Usein kysytyt kysymykset
-
Mikä on ZTE nubia Neo 5 Max:n hinta?
ZTE nubia Neo 5 Max:n hinta on €320, ja se voi muuttua myöhemmin.
-
Milloin ZTE nubia Neo 5 Max julkaistiin?
ZTE nubia Neo 5 Max julkaistiin virallisesti Perjantaina 07. elokuuta 2026.
-
Onko ZTE nubia Neo 5 Max saatavilla kaupoissa?
Kyllä, ZTE nubia Neo 5 Max on edelleen myynnissä.
-
Paljonko ZTE nubia Neo 5 Max painaa?
ZTE nubia Neo 5 Max painaa noin 245 grammaa.
-
Minkä kokoinen näyttö ZTE nubia Neo 5 Max:ssa on?
ZTE nubia Neo 5 Max:n näytön koko on 7.5 tuumaa.
-
Tukeeko ZTE nubia Neo 5 Max 5G-verkkoja?
Kyllä, ZTE nubia Neo 5 Max tukee 5G-verkkoja taajuuksilla n1, n2.
-
Kuinka monta kameraa ZTE nubia Neo 5 Max:ssa on?
ZTE nubia Neo 5 Max:ssa on Kaksoiskamera takana ja Yksi kamera edessä.