Valikko

Teema

Kieli

Xiaomi 18 Fold 6
Xiaomi

Xiaomi 18 Fold

  • Käyttöjärjestelmä Android 17 HyperOS 4
  • Näyttö 7.58 tuumaa 2364x1672 pikseliä
  • Akku 6000 mAh Si/C Li-Ion
  • Suorituskyky 12/16GB RAM XRing O3
  • Kamerat 200MP 4320p
  • Tallennustila 256GB-1TB UFS 4.1

Xiaomi 18 Fold – tekniset tiedot

Yleistä

Valmistaja
Xiaomi
Malli
18 Fold
Esittelypäivä
Maanantaina 07. syyskuuta 2026
Myyntiintulopäivä
Maanantaina 07. syyskuuta 2026
Tila
Saatavilla
Hinnat
€1,400

Muotoilu

Korkeus
163.8 mm (6.45 tuumaa)
Leveys
117.8 mm (4.64 tuumaa)
Paksuus
5 mm (0.20 tuumaa)
Paino
219 g (7.73 oz)
Rakennemateriaalit
Takana: Lasi
Runko: Alumiini
Etupuoli: Muovi (Avattuna)
Etupuoli: Xiaomi Dragon Crystal Glass 3 (taitettuna)
Värit
Harmaa, Punainen, Ruusukultainen väri, Hopea
Kestävyys
Pöly- ja vesitiivis (kestää korkeapaineisia vesistriimejä; upotettavissa 1 metrin syvyyteen 30 minuutin ajan)
Suojausluokitus
IP58, IP59

Näyttö

Paneelityyppi
LTPO AMOLED
Näytön koko
7.58 tuumaa
Tarkkuus
2364 × 1672 pikseliä
Virkistystaajuus
120 Hz
Pikselitiheys
382 ppi
Näyttö-runko-suhde
≈ 90.6%
Huippukirkkaus
4000 cd/m²
Näytön suojaus
Xiaomi Dragon Crystal Glass 3
Kosketusnäyttö
Kyllä
Reunaton näyttö
Ei
Näytön lisäominaisuudet
Kapasitiivinen kosketusnäyttö
Dolby Vision
HDR10+
HDR Vivid
Monikosketusnäyttö

Laitteisto

Järjestelmäpiiri
XRing O3
CPU-ytimet
10
Valmistusprosessi
3 nm
CPU:n enimmäiskellotaajuus
4350 MHz
CPU-arkkitehtuuri
64-bit
Mikroarkkitehtuuri
2x 4.35 GHz – C1-Ultra
4x 3.68 GHz – C1-Premium
4x 3.15 GHz – C1-Pro
Muistityyppi
LPDDR6
Grafiikkasuoritin
ARM Mali-G2 Ultra NX MP16
RAM-muisti
12GB, 16GB
Tallennustila
256GB, 512GB, 1TB
Tallennustyyppi
UFS 4.1
Versiot
256GB 12GB RAM
512GB 12GB RAM
512GB 16GB RAM
1TB 16GB RAM
Muistikorttituki
Ei

Ohjelmisto

Käyttöjärjestelmä
Android 17 (Cinnamon Bun)
Käyttöliittymä
HyperOS 4

Pääkamera

Kamerajärjestelmä
Kyllä
Kolmoiskamera
200 MP, ƒ/1.7, 23 mm ( Laajakulma ), 0.5 μm, 1/1.56" Kennon koko
Optinen kuvanvakain (OIS)
PDAF

50 MP, ƒ/2.8, 80 mm ( Telekamera )
Optinen kuvanvakain (OIS)
PDAF

50 MP, ƒ/2.4, 17 mm ( Ultralaajakulma )
Salaman tuki
Kyllä
Salamatyyppi
LED-salama
Ominaisuudet
Värispektrianturi
Laaja dynaaminen alue (HDR)
Automaattitarkennus (AF)
Leica-objektiivit
Panoraama
Videotuki
Kyllä
Videon maksimiresoluutio
4320p @ 24 fps
2160p @ 30/60 fps
1080p @ 30/60/120/960 fps
Videon lisäominaisuudet
Dolby Vision, Gyro-EIS, Optinen kuvanvakain (OIS)

Etukamera

Kamerajärjestelmä
Kyllä
Kaksoiskamera
16 MP, ƒ/2.2, 21 mm ( Laajakulma )
16 MP, ƒ/2.2, 21 mm ( Laajakulma )
Ominaisuudet
Laaja dynaaminen alue (HDR)
Videotuki
Kyllä
Videon maksimiresoluutio
1080p @ 30/60 fps

Akku

Tyyppi
Si/C Li-Ion
Kapasiteetti
6000 mAh
Langallisen latauksen teho
67 W
Langattoman latauksen tuki
Kyllä
Langattoman latauksen teho
50 W
Ominaisuudet
Käänteinen langallinen lataus

Verkot

SIM-kortit
Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM)
VoLTE-tuki
Kyllä
Datanopeudet
5G, LTE, HSPA
2G-taajuudet
GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G-taajuudet
HSPA: 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 MHz
4G-taajuudet
LTE: b1 (2100), b2 (1900), b3 (1800), b4 (1700), b5 (850), b7 (2600), b8 (900), b12 (700), b13 (700), b17 (700), b18 (800), b19 (800), b20 (800), b25 (1900), b26 (850), b28 (700), b34 (2000), b38 (2600), b39 (1900), b40 (2300), b41 (2500), b42 (3500), b48 (3800), b66 (1700 MHz)
5G-taajuudet
5G: n1 (2100), n2 (1900), n3 (1800), n5 (850), n7 (2600), n8 (900), n12 (700), n13 (700), n18 (850), n20 (800), n25 (1900), n26 (850), n28 (700), n34 (2100), n38 (2600), n39 (1900), n40 (2300), n41 (2500), n48 (3500), n66 (2100), n77 (3700), n78 (3500), n79 (4700 MHz)

Yhteydet

Wi-Fi-tuki
Kyllä ( Wi-Fi 7 )
Wi-Fi-standardit
802.11/a/b/g/n/ac/ax/be
Wi-Fi-ominaisuudet
Dual-band
Bluetooth-versio
Kyllä, v6.0
USB-portit
USB Type-C 3.2 Gen 2
USB On-The-Go
USB-liitäntä
USB-lataus, USB-massamuistilaite (UMS)
GPS-tuki
Kyllä
GPS-ominaisuudet
BDS (B1I & B1C & B1a), GALILEO (E1 & E5a), GLONASS, GPS (L1 & L5), NavIC, QZSS (L1 & L5)
NFC-tuki
Kyllä

Multimedia

Kaiutin
Kyllä
Kuulokeliitäntä
Ei
Äänimuodot
24-bittinen/192 kHz Hi-Res-ääni, Dolby Atmos, Hi-Res langaton ääni, Stereokaiuttimet
FM-radio
Ei

Ominaisuudet

Sensorit
Kiihtyvyysanturi
Barometri
Kompassi
Gyroskooppi
Lähestymisanturi
Sivulle sijoitettu sormenjälkitunnistin
Lisäominaisuudet
Ohjelmoitava virtalähde (PPS)
UWB-tuki (Ultra Wideband)
USB Power Delivery 3.0

Huom. Emme voi taata, että tällä sivulla oleva tieto on sataprosenttisen tarkkaa.

Xiaomi 18 Fold – kuvat

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Xiaomi 18 Fold:n hinta?

Xiaomi 18 Fold:n hinta on €1,400, ja se voi muuttua myöhemmin.

Milloin Xiaomi 18 Fold julkaistiin?

Xiaomi 18 Fold julkaistiin virallisesti Maanantaina 07. syyskuuta 2026.

Onko Xiaomi 18 Fold saatavilla kaupoissa?

Kyllä, Xiaomi 18 Fold on edelleen myynnissä.

Paljonko Xiaomi 18 Fold painaa?

Xiaomi 18 Fold painaa noin 219 grammaa.

Minkä kokoinen näyttö Xiaomi 18 Fold:ssa on?

Xiaomi 18 Fold:n näytön koko on 7.58 tuumaa.

Tukeeko Xiaomi 18 Fold 5G-verkkoja?

Kyllä, Xiaomi 18 Fold tukee 5G-verkkoja taajuuksilla n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n18, n20, n25, n26, n28, n34, n38, n39, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79.

Kuinka monta kameraa Xiaomi 18 Fold:ssa on?

Xiaomi 18 Fold:ssa on Kolmoiskamera takana ja Kaksoiskamera edessä.